Problemem stomatologicznym, który jest naprawdę powszechny i dotyka osoby w różnym wieku są kieszonki dziąsłowe. Terminem tym określa się szczeliny powstające w okolicy szyjki zębowej. Kiedy osiągną one odpowiednią głębokość, mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli występują one również u Ciebie, pamiętaj, że jest to problem, którego nie należy lekceważyć. Odpowiednie leczenie kieszonek dziąsłowych przywróci zdrowie Twojej jamie ustnej, a Ciebie uchroni przed naprawdę przykrymi objawami.
Co to jest kieszonka dziąsłowa?
Jak wspomnieliśmy, jest to szczelina, która powstaje w pobliżu szyjki zęba. Aby określić jej głębokość, lekarz musi posłużyć się specjalną sondą. Jeśli szerokość nie jest większa niż trzy milimetry, nie mówimy jeszcze o stanie patologicznym. Każdy większy rozmiar to już jednak poważne zmiany chorobowe, które wymagają odpowiedniego leczenia. Zdecydowana większość osób, u których powstają kieszonki szybko zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Jest to wynik bólu, który związany jest z tym problemem. Dlaczego leczenie kieszonek dziąsłowych jest niezbędne.
Jak poznać, że doszło do powstania kieszonek dziąsłowych?
Objawem, którego pacjenci nie przeoczają jest po prostu ból. Kiedy kieszonki są głębokie, jest on naprawdę trudny do wytrzymania. Do tego dziąsła stają się czerwone, a z czasem zaczynają mocno krwawić. Jeśli przyjrzysz się swoim zębom, to zauważysz, że szyjki zębowe są wyraźnie odsłonięte. Do typowych objawów kieszonek zalicza się również rozchwianie zębów. Możesz zauważyć, że Twoje zęby straciły stabilność. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach z ust, który może być naprawdę uciążliwy dla otoczenia.
Na czym polega leczenie kieszonek dziąsłowych?
Leczenie kieszonek dziąsłowych powinno być prowadzone przez stomatologa mającego doświadczenie w tym obszarze. Pamiętaj, że problem ten nie zniknie od razu: nastaw się na wieloetapowe leczenie, którego konsekwencją będzie jednak usunięcie dolegliwości bólowych. Kieszonki dziąsłowe muszą być dokładnie wypłukane. Wykorzystuje się do tego wodę utlenioną, nadmanganian potasu lub chlorheksydynę. W przypadku kamienia nazębnego ulokowanego pod dziąsłami konieczne może okazać się jego usunięcie.