Aloes jest rośliną z grupy sukulentów, który naturalnie występuje na Madagaskarze, w Afryce kontynentalnej oraz na Półwyspie Arabskim. Jest jednak dość popularną rośliną i wielu ludzi interesuje się jego kupnem. Zanim jednak nabędziemy omawianą roślinę, warto powiedzieć sobie o jej gatunkach, pielęgnacji, sadzeniu oraz właściwościach leczniczych. Poniższy artykuł postara się odpowiedzieć na wymienione pytania i przybliżyć charakterystykę aloesu.
Gatunki aloesu
Choć aloes liczy około pięćset pięćdziesiąt gatunków, jedynie dwadzieścia z nich posiada właściwości lecznicze. Najpopularniejszymi gatunkami są:
- aloes zwyczajny (aloe vera) – odmiana stosowana często w kosmetyce i farmakologii
- aloes drzewiasty (aloe arboscens) – charakteryzuje się obecnością pomarańczowych kwiatów
- aloes uzbrojony (aloe ferox) – wyróżnia go rozmiar, bowiem roślina ta może mierzyć nawet trzy metry
- aloes ościsty (aloe aristata) – niewielka, nieprzekraczająca dwudziestu pięciu centymetrów roślina
Pielęgnacja
Podlewanie
Aloes jest rośliną której liści nie należy podlewać, bowiem może spowodować to gnicie rośliny. To samo tyczy się nadmiernego polewania wodą. Aby móc cieszyć się dobrym stanem naszej rośliny należy ją podlewać tuż przy ziemi, zapewniając wodę jedynie korzeniom. Co się tyczy częstotliwości podlewania, aloes powinien mieć dostarczaną wodę raz na dwa tygodnie w sezonie jesienno-zimowym, natomiast wiosną i latem raz na tydzień.
Dostęp do światła
Opisywana roślina powinna mieć dostęp do dobrze oświetlonych miejsc. Choć przez większość roku może stać w nasłonecznionym miejscu, latem warto przestawić doniczkę gdzieś, gdzie promienie słoneczne nie będą jej sięgać.
Sadzenie aloesu
Aloes jest rośliną, która dobrze czuje się w towarzystwie innych sukulentów, takich jak na przykład sansewierie czy popularne drzewka szczęścia, czyli grubosze jajowate. W mieszance torfu i ziemi jednak aloes również powinien nie mieć problemów. Co się tyczy samej doniczki, powinna ona posiadać dziurki umiejscowione w dnie, usprawniające odpływ wody.
Właściwości lecznicze aloesu
Roślina swoją sławę zawdzięcza między innymi swoim licznym zdolnościom leczniczym i zastosowaniu w kosmetyce. Aloes jest rośliną która ma pozytywny wpływ przede wszystkim na naszą skórę. Zwiększa on bowiem produkcję kolagenu i elastyny w naszej skórze, a także zmniejsza obrażenia spowodowane ukąszeniami owadów. Omawiana roślina uczestniczy także w dostarczaniu tlenu do naszych komórek oraz zapobiega świądowi skóry. Pozostając w temacie chorób, aloes łagodzi również objawy alergii, łuszczycy oraz zmian występujących po trądziku.